Министерство на здравеопазването

Регионална здравна инспекция - Стара Загора

plusmen 728x90

Какво е Западнонилска треска?

Западнонилската треска (ЗНТ) е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с трескаво състояние, сънливост, макуло-папулозен обрив, ставни болки, менингеален синдром и рядко развитие на енцефалит.

Източници на заразата: домашни и диви птици.
Причинител: West-Nile virus (WNV) – арбовирус от семейство Flaviviridae

Механизъм на предаване: трансмисивен с преносител комар от вида Aëdes aegypti, както и някои видове обитаващи и нашата страна. Възможните начини за предаване на заболяването, освен комар - човек, е от майка на дете: по време на бременност, раждане или при кърмене, както и при преливане на кръв от заразен човек, но тези случаи са изключително редки.
При ухапване от заразен комар чрез слюнката му вирусът се инокулира в кръвта. След преболедуване се развива траен имунитет.

Клинична картина: инкубационният период е между 3 – 14 дни. Началото на болестта е внезапно втрисане, повишаване на температурата до високи стойности, поява на главоболие, мускулни болки и обща слабост, както и обриви, най-често по гърдите, гърба или ръцете, тежка умора, липса на апетит, стомашни болки и повръщане, леко подути лимфни възли.

Повечето заразени не развиват най-тежките симптоми и болестта може да премине като грип. Но в около 20% от случаите се развива тежко възпаление на мозъка – енцефалит и възпаление на гръбначния мозък – миелит, съпроводени от също толкова тежки възпаления на тъканите, обвиващи главния и гръбначния мозък – менингит.
Заболяването протича доброкачествено. Оздравяването настъпва за 5 – 7 дни при адекватна лекарска помощ.

Рискови групи: деца и възрастни хора, при които могат да останат трайни увреждания като припадъци, загуба на памет и мозъчни увреждания. Тези две групи са и най-застрашени от фатален изход на заболяването.

Други рискови групи – диабетици, хипертоници и хора с имунна недостатъчност.

Превенция: предимно в персоналната употреба на репеленти върху кожата и облеклото. Репелентите срещу комари са добър метод за отблъскване на насекомите. Ползвайте ги строго според указанията, описани на опаковките.

Развитието на комари изисква наличие на вода. Те не снасят яйцата си в бързо течаща вода и центъра на реката, а търсят локви, застояли и богати на хранителни вещества води. С премахването на тези източници, вие ще ограничите възникването на нова популация.

Борбата с комарите се извършва предимно с химични средства и механични действия намаляващи местата за тяхното възпроизводство.

Copyright © 2011-2020 г. Регионална здравна инспекция - Стара Загора. Всички права запазени.